5 populiariausi mitai apie mitybą sergant diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra vienas iš pagrindinių veiksnių, padedančių sėkmingai kontroliuoti diabeto eigą, gerai jaustis ir džiaugtis gyvenimu. Tačiau esama daugybės su diabetu sergančiųjų žmonių mityba susijusių mitų, kuriais tikima visiškai be pagrindo. Štai keletas populiariausių.

Image Retkarčiais paskanauti nedidelį gabalėlį torto tikrai galima.

Sergantieji diabetu negali valgyti saldumynų

Diabetu sergantiems žmonėms rekomenduojama subalansuota ir kuo įvairesnė mityba, tad ir draudžiamų produktų nėra. 

Dažnai klaidingai manoma, kad žmonės, kuriems diagnozuotas diabetas, gali valgyti tik labai nedaug maisto produktų, o kai kurių dalykų, tokių kaip įvairūs pyragėliai, sausainiai, saldainiai ar tortai turi atsisakyti iš viso. Taip, sergantiems diabetu būtina atidžiai sekti savo mitybą, bet tai nereiškia, kad jie turi visam gyvenimui išbraukti iš savo raciono kepinius ir kitus saldumynus. Retkarčiais paskanauti nedidelį gabalėlį torto tikrai galima.

pexels-ella_1920x700

Suvalgomo vaisių ir daržovių kiekio galima neriboti

Įprasta manyti, kad sveiką gyvenimo būdą propaguojantys žmonės įvairių vaisių ir daržovių gali kirsti į valias. Visgi, kalbai pasisukus apie diabetu sergančių žmonių mitybą, ši taisyklė turi išimtį. Kai kuriuose vaisiuose ir daržovėse esantis didelis fruktozės kiekis gali neigiamai paveikti sergančiojo diabetu savijautą. Sergantiems diabetu specialistai rekomenduoja vengti dideliais kiekiais valgyti bulves, bananus ir vynuoges bei džiovintus vaisius.

Tarp valgymų negali užkandžiauti

Diabetu sergantys žmonės turėtų laikytis mitybos reguliarumo ir pastovumo – rekomenduojami trys pagrindiniai valgymai, kurių metų būtų suvartojamas panašus angliavandenių kiekis. Specialiai užkandžiauti tarp valgymų nebūtina, bet esant tokiam poreikiui galima suvalgyti 2-3 užkandžius, kuriuose būtų iki 15 gramų angliavandenių.

Dirbtiniai saldikliai – nepavojingas produktas

Diabetu sergantieji turėtų vengti baltojo cukraus, kurį dažnai rekomenduojama keisti dirbtiniu saldikliu. Tiesa, šis produktas, nors ir nedidina glikemijos (cukraus kiekio kraujyje) ir neturi kalorijų, vis tik turėtų būti vartojamas labai saikingai

Alkoholį gali vartoti taip pat kaip ir sveikieji

Nors manoma, kad alkoholis vienodai veikia tiek sveiko, tiek sergančiojo diabetu organizmą, tai nėra tiesa. 

Sergantiems diabetu iš viso nerekomenduojama vartoti alkoholio, nes tuo metu itin išauga hipoglikemijos rizika. Mat tiek apgirtusio, tiek hipoglikemiją patiriančio asmens savijauta gali būti panaši, tad galima laiku nepastebėti sumažėjusio cukraus kiekio kraujyje.

Jei sergantis diabetu žmogus vis tik nusprendžia vartoti alkoholio, jis turėtų dažniau matuotis gliukozės kiekį kraujyje bei valgyti angliavandenių turinčio maisto. Be to, apie savo ligą reikėtų įspėti ir aplinkinius paaiškinant, kokie yra hipoglikemijos simptomai ir pavojai.

Parengta remiantis:
  1. Sergančiųjų cukriniu diabetu mokymo programa, patvirtinta 2015 m., Lietuvos endokrinologų slaugytojų diabetologų draugijų, 2015
  2. American Diabetes Association: Standards of Medical Care in Diabetes—2020
  3. American Diabetes Association: Complete Guide to Diabetes, 2005
     

LT23NNM00007